Krasnobród Gmina Odpowiedzialna Cyfrowo
Zrealizowaliśmy warsztaty dotyczące profilaktyki cyberprzemocy i uzależnień cyfrowych dla uczniów Zespołu Szkół w Krasnobrodzie. Przeprowadziliśmy również szkolenia skierowane do rodziców i nauczycieli. Dodatkowo, szkoła otrzymała od nas materiały edukacyjne i uzyskała dostęp do platformy edukacyjnej Futuronet.
Warsztaty dla uczniów
Z uczniami rozmawialiśmy o tym, jak bezpiecznie poruszać się w internecie, zwracając uwagę na szereg istotnych kwestii - od ochrony przed krzywdą, poprzez zapobiegania uzależnieniom, aż do zabezpieczania danych osobowych. Dzisiejsze algorytmy są zaprojektowane tak, by skutecznie przyciągać naszą uwagę, dostarczając dopaminy za każdym razem, gdy otrzymujemy powiadomienie, i jednocześnie wywołując uczucie FOMO, czyli lęku przed tym, że coś nas omija, gdy nie jesteśmy online. Wszystko to znacznie zwiększa ryzyko uzależnienia, dlatego wyjaśniliśmy uczniom, jak rozpoznawać pierwsze objawy takiego problemu oraz zaproponowaliśmy praktyczne strategie na ograniczenie czasu spędzanego online, mające na celu kształtowanie zdrowszych nawyków korzystania z technologii.

Podczas warsztatów omówiliśmy także, jak można zranić kogoś w internecie, podkreślając, że krzywda emocjonalna może być równie bolesna jak fizyczna. Analizowaliśmy rzeczywiste przypadki cyberprzemocy, podkreślając znaczenie empatii, niezależnie od tego, czy komunikujemy się osobiście czy przez internet. Na zajęciach uświadamiamy także uczestnikom o często zapominane konsekwencje takich działań, które wynikają z błędnego przekonania o anonimowości w sieci. Jak zawsze podkreślaliśmy, że zarówno ofiary, jak i świadkowie internetowej krzywdy powinni podjąć działanie. Informowanie zaufanej dorosłej osoby jest kluczowym krokiem w zapobieganiu przemocy cyfrowej.
Szkolenia stacjonarne
Platforma online
Materiały edukacyjne
Szkolenia dla nauczycieli i rodziców
Zorganizowaliśmy także szkolenia dla nauczycieli i rodziców, w ramach których skupiliśmy się na najnowszych zjawiskach w internecie, wymagających szczególnej uwagi. Omówiliśmy poważne zagrożenia takie jak grooming, stalking czy kradzież tożsamości, a także przybliżyliśmy najnowsze trendy w internecie, aby nauczyciele i rodzice byli na bieżąco z tym, co może wpływać na młodych ludzi online. Badania wyraźnie wskazują na dużą dysproporcję między tym, co rodzice myślą, że ich dzieci robią w internecie, a tym, co się tam naprawdę dzieje. Dlatego podczas szkoleń zwracaliśmy uwagę, że aby dzieci miały zaufanie do dorosłych w kwestii mówienia o doświadczonej krzywdzie online, ci muszą aktywnie dążyć do zrozumienia tego środowiska. Tylko wtedy mogą skutecznie reagować na potencjalne zagrożenia i wspierać młodzież w bezpiecznym korzystaniu z internetu.
Skontaktuj się z nami, żeby zrealizować projekt w Twojej szkole lub mieście. Zostań Liderem Cyfrowym →